
Krzepiąca historia o sile kobiecej przyjaźni.
Teresa Ewa Opoka (ur. 1948) Autorka licznych powieści: „Wszystko o Edycie”, „Abecadło kobiety tamtych lat”, „Kocie oczy”, „Umrzesz – dopiero się zacznie”, zbiorów opowiadań: „Miłość nad życie”, „Wypożyczalnia mężczyzn” oraz kilku książek dla dzieci. W kwietniu 2009 roku jej słuchowisko „Ósma dziesięć o zmierzchu” otrzymało II nagrodę w konkursie Teatru Polskiego Radia i Agencji Dramatu.
Skąd wziął się pomysł na książkę?
Teresa Ewa Opoka: Kiedy byłam młodą dziewczyną usiłowałam z moim chłopakiem wyobrazić sobie, jak potoczy się nasze życie za lat kilkanaście i kilkadziesiąt. Pamiętam, że ta podróż w przyszłość bawiła nas, a jednocześnie wprawiała w lekką trwogę.
Wpadliśmy na pomysł, by umówić się w przyszłości, ale po latach zapomniałam datę i miejsce. Wciąż jednak pamiętam ten letni dzień. To wokół niego powstała cała fabuła powieści, chociaż wszystkie postacie występujące w powieści są fikcyjne. Co
Panią inspiruje?
Teresa Ewa Opoka: Poezja i coś co mnie akurat wyprowadziło z równowagi lub zachwyciło. Wówczas następuje w moim umyśle jakieś krótkie spięcie i już w głowie, poza moim świadomym udziałem, pojawiają się postacie, rozmawiają ze sobą, coś przeżywają i jeśli nie potrafię się od nich uwolnić – siadam i piszę, co nie przychodzi mi niestety łatwo.
Kto jest Pani ulubionym pisarzem / ulubioną pisarką?
Teresa Ewa Opoka: Gabriel Garcia Marquez, Virginia Woolf, Andriej Płatonow, Dorothy Lessing. Trudno mi wybrać jednego twórcę. Wszyscy oni wywarli na mnie szczególny wpływ.
Czy planuje Pani kolejną książkę?
Teresa Ewa Opoka: Mam w tej chwili rozpoczęte trzy projekty. Jeden jest bardzo dziwny, nie należy do beletrystyki. Muszę teraz podjąć decyzję, który pomysł zrealizuję w pierwszej kolejności.
Autor/autorzy opracowania:
- okładka i treść: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Informacja prasowa