Serwisy Medforum

Trwa światowy tydzień alergii

Alergia, las, trawa
Fot. ojoimages
Alergia, las, trawa
(0)

Światowa Organizacja Alergii (WAO) ogłosiła Światowy Tydzień Alergii, aby zwrócić uwagę na globalny wymiar tych chorób. Skąd decyzja o nagłośnieniu tego problemu? Otóż według danych WAO, 30-40% ludzi na świecie cierpi z powodu alergii.

Czym jest alergia?

Alergia to nadmierna reakcja układu odpornościowego. Gdy jesteśmy narażeni na działanie alergenu, organizm odbiera sygnały, które zmuszają go do obrony. Reakcja alergiczna to wynik nadwrażliwości układu immunologicznego, która skutkuje kichaniem lub trudnościami w oddychaniu. Mogą również wystąpić wypryski alergiczne i inne reakcje skórne.

Wyniki badań epidemiologicznych

W ramach programu „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce” przebadano 22,5 tyś. osób z 8 największych miast w Polsce oraz Zamojszczyzny. Wyniki pokazały, że u prawie co drugiego Polaka można stwierdzić alergię na powszechne alergeny powietrzno – pochodne. Najczęściej występujące choroby alergiczne to m.in.: katar alergiczny, objawy astmy, cechy atypowego zapalenia skóry. Porównując kraje Europejskie, Polska należy do najbardziej dotkniętych tym problemem zdrowotnym regionów.

W podobnej sytuacji jest również Wielka Brytania oraz Niemcy. Zestawienie badań epidemiologicznych z ostatnich 20 lat, wykazuje stale rosnący wzrost zachorowań na alergię, a prognozy pokazują, że nie ma szans na spadek liczby osób cierpiących na choroby alergiczne.

  

(0)

Autor/autorzy opracowania:

  • Euroimmun Polska Sp. z o. o., zdjęcia: ojoimages, informacja prasowa