
W oparciu o konsultacje lekarskie przeprowadzone w ciągu ostatniego roku, okuliści szpitala Weiss Klinik stworzyli listę najczęściej zadawanych pytań o laserową korekcję wad wzroku. Część z nich to kwestie poruszane praktycznie przy każdym badaniu, ale jest też grupa takich, które potrafiły ich zaskoczyć.
W większości przypadków pierwsze pojawiają się pytania o odczucia jakie towarzyszą laserowej korekcji. Czy zabieg boli? Czy znieczulenie polega na zastrzyku w okolice oczu?
Procedura jest całkowicie bezbolesna - wyjaśnia okulista Weiss Klinik Alicja Dreksler-Tkacz - w ramach znieczulenia wkraplany jest do oczu specjalny środek znieczulający. Może on przez kilka sekund spowodować szczypanie, ale nie jest to duży dyskomfort. Cała procedura zabiegowa trwa zwykle nie dłużej niż kilkanaście minut.
Duże znaczenie mają również kwestie bezpieczeństwa i możliwość wystąpienia efektów ubocznych. Jak jednak wskazują badania i doświadczenie okulistów przeprowadzających korekcję wzroku obawy te są zwykle bezpodstawne.
Amerykańscy lekarze porównali poziom występowania niekorzystnych rezultatów leczenia laserowego oraz negatywnych skutków noszenia soczewek kontaktowych. Okazało się, że ryzyko wystąpienia powikłań po korekcji wynosi 1 na 10000 przypadków, podczas gdy 1 na 100 osób noszących soczewki jest narażona na wystąpienie poważnych infekcji, a 1 na 2000 dotyczy problem znaczącego pogorszenia się zdolności widzenia.
- Tagi:
- pole widzenia,
- oczy,
- laser,
- badanie wzroku,
- okulary,
- soczewki,
- rogówka,
- siatkówka,
- wada wzroku,
- dno oka,
- korekcja
Autor/autorzy opracowania:
- Cappuccino Public Relations, zdjęcia: ojoimages, informacja prasowa