
Co roku, 10 września, z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom (IASP), wspieranego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jest obchodzony Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Warto z tej okazji przyjrzeć się bliżej temu problemowi, który co roku pochłania wiele ofiar
Spis treści:
Co skłania ludzi do samobójstwa?
Powodów skłaniających ludzi do targnięcia się na swoje życie jest wiele i znacząco się różnią w zależności od grupy wiekowej. Może mieć ono podłoże osobiste i idealistyczne, bądź być efektem impulsu, porywu gniewu, lub niskiej samooceny. Według policji najczęstszymi powodami są choroby psychiczne, nieporozumienia rodzinne oraz zawody miłosne.
Warto również zaznaczyć, że samobójstwo jest najpowszechniejszym powikłaniem nieleczonej depresji. Jeśli osoba chora ma niski osąd o sobie i rzeczywistości to często depresyjne myślenie popycha ją do popełnienia samobójstwa. Gdy natomiast dołączą do tego tendencje samobójcze należny podjąć stanowcze działania aby zapobiec tragedii.
Sygnały ostrzegawcze
Bardzo trudno jest przewidzieć zamach samobójczy, jednak istnieją pewne wskazówki pomocne w jego poprawnej ocenie. Najbardziej widocznymi i niepokojącymi sygnałami ostrzegawczymi są wzmianki o samobójstwie w przeprowadzanych rozmowach. Jednakże należy być także wyczulonym na wszelkiego typu wypowiedzi: "Życie jest bez sensu",
"Wolałbym się nigdy nie urodzić", "Niedługo nie będę sprawiać ci kłopotów".Wśród sytuacyjnych znaków ostrzegawczych wyróżnia się: izolację społeczną, brak przyjaciół, odrzucenie przez grupę rówieśniczą, dotkliwą samotność, podejmowanie lekkomyślnych zachowań, nadużywanie alkoholu, leków lub sięganie po środki psychoaktywne, pojawienie się objawów zaburzeń psychicznych (np. omamów słuchowych nakazujących odebranie sobie życia), przeżycie nieszczęśliwej miłości z którą osoba wiązała duże nadzieje, skłonność do perfekcjonizmu, nadmiernie krytyczny stosunek wobec siebie.
Jak można pomóc?
Wszystkie groźby samobójcze należy traktować poważnie. Nie należy liczyć, że sytuacja sama się wyjaśni. Lepiej zareagować zbyt pochopnie, niż ryzykować. Rozmowa z psychiatrą i odpowiednie leczenie może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Nie wachajmy sie również zgłaszać informacji o potencjalnych samobójcach na numer alarmowy 112.
Jeśli to Ty masz myśli samobójcze lub chcesz popełnić samobójstwo Niezwłocznie skontaktuj się z kimś, kto jest w stanie dostarczyć Ci wsparcia - ktoś z rodziny, przyjaciel, znajomy.
Zawsze możesz też skorzystać z telefonu zaufania któregoś z ośrodków interwencji kryzysowej czynne całą dobę. Opowiedz tej osobie w jakim jesteś teraz stanie i poproś o pomoc.
Niepokojące statystyki
Według danych zebranych przez policje w ostatnim roku odnotowano 5791 zamachów samobójczych, z których 4177 zakończyło się zgonem. Znaczna liczbę stanowią mężczyźni (4703) w stosunku do kobiet (1088), a najczęstsza metoda odebrania sobie życia jest powieszenie. Największą grupę wiekową stanowiły osoby po 45 r ż. 1438 osób było w tym czasie pod wpływem alkoholu, natomiast pod wpływem środków odurzających tylko 45.
Ludzie z myślami samobójczymi są wśród nas, nie pozostajmy obojętni na ich ciche wołanie o pomoc.
[Dane z 2013 r.]
- Tagi:
- depresja,
- samobójstwo,
- pomoc
Autor/autorzy opracowania:
- Marcin Rokita