
Przed podjęciem kąpieli słonecznych należy odpowiednio zabezpieczyć skórę. Zbyt długa ekspozycja na słońcu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, które odbiją się na naszym zdrowiu. Nadmierne promieniowanie UV powoduje oparzenia skóry, następstwem może być ogólnoustrojowy wstrząs, a nawet zgon.
Skutki nadmiernego opalania się
Jednym z negatywnych skutków opalania się jest złe samopoczucie. Zbyt długa ekspozycja na słońcu i brak ochrony na głowie mogą spowodować bóle głowy, nudności, podwyższone ciśnienie bądź dreszcze.
Aby temu zapobiec, w czasie opalania należy nosić kapelusz albo czapkę, uchroni nas to przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Także powinno się pamiętać o przerwach w opalaniu i pić dużo wody, aby nie odwodnić organizmu.
Ważny jest odpowiedni filtr
Inną konsekwencją nadmiernego opalania się, są oparzenia słoneczne. Charakteryzują się zaczerwienieniem i nieprzyjemnym uczuciem ściągania i pieczenia. Jest to efekt nieodpowiedniej ochrony. Do prawidłowego opalania stosuje się kremy z odpowiednim filtrem przeznaczonym do konkretnego typu skóry.
Osoby z jasną karnacją, wrażliwe na promienie słoneczne powinny stosować kremy z wysokim filtrem, aby zapobiec powstaniu rumienia.
- Tagi:
- skutki nadmiernego opalania się,
- witaminy,
- oparzenia,
- promieniowanie uv,
- d-phantenol,
- sposoby na oparzoną skórę
Autor/autorzy opracowania:
- Daria Lipowska