Serwisy Medforum

Na przekór bolącym stawom

Ból pleców
Fot. PantherMedia
Ból pleców
(0)

Uciążliwy ból trwający wiele godzin, trudności z chodzeniem i wykonywaniem najprostszych czynności. Ponadto zaburzenia snu, ogólne pogorszenie nastroju, często depresja - to objawy, które towarzyszą zaawansowanej chorobie stawów. Pomimo szybkiego rozwoju współczesnej medycyny, jest to wciąż jeden z poważniejszych problemów z jakim spotyka się wiele osób.

Taka forma leczenia, wsparta odpowiednio stosowaną farmakoterapią i zabiegami fizykalnymi (np. krioterapia, hydroterapia) jest w stanie istotnie spowolnić postęp choroby lub nawet znacznie poprawić stan funkcjonalny pacjenta. Często jednak w warunkach leczenia refundowanego przez NFZ prowadzona jest tania lecz mało skuteczna i nieefektywna fizjoterapia ukierunkowana na leczenie objawowe. Leczenie operacyjne stosowane jest jako ostateczność, gdy wyczerpane zostaną możliwości leczenia zachowawczego. Jednak w niektórych przypadkach zastosowane odpowiednio wcześnie, umożliwia powrót do aktywności wielu chorym, skazanym poprzednio jedynie na ból i niemożność samodzielnego poruszania się. Leczenie operacyjne oparte jest głównie na zabiegach osteotomii korekcyjnych, usunięciu osteofitów lub wstawieniu implantu - endoprotezy. Optymalnym wyborem jest zatem szeroko pojęta profilaktyka, polegająca w szczególności na unikaniu czynników uszkadzających chrząstkę stawową. Chcąc zapewnić jej optymalne funkcjonowanie i ochronę, należy pamiętać, że nie jest ona unerwiona ani ukrwiona, w związku z czym substancje odżywcze pobierane są głównie z płynu stawowego. Dzieje się to podczas naprzemiennej kompresji i odciążenia chrząstki, co ma miejsce podczas codziennej aktywności ruchowej.

O siarczanie glukozaminy

Glukozamina jest podstawowym związkiem w syntezie glukozoaminoglikanów i kwasu hialuronowego, wspólnie tworzących proteoglikany, które obok kolagenu stanowią zręb substancji międzykomórkowej chrząstki. Siarczan glukozaminy dostarczony z zewnątrz jest nie tylko substratem do produkcji proteoglikanów, ale także stymuluje w komórkach chrząstki biosyntezę kwasu hialuronowego i glukozoaminoglikanów. Siarczan glukozaminy jest związkiem, który nie tylko może zmniejszać objawy, ale również zapobiega zmianom strukturalnym stawu, opóźniając w ten sposób rozwój dolegliwości. Zmniejszenie dolegliwości bólowych jest dowodem na regeneracyjne właściwości preparatów modyfikujących chrząstkę stawową i co ważne, pozwala na redukcję dawki niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wykazano, że preparaty siarczanu glukozaminy zmniejszają objawy w dysfunkcjach stawów, a ich stosoKostrzewanie nie wiąże się z działaniami ubocznymi.

Sprawdzona formuła

Nad tym jest wpływ glukozaminy na zahamowanie procesu zwyrodnieniowego czy odbudowę zniszczonej chrząstki trwały wieloletnie prace badawczo-rozwojowe. Rezultaty tych badań pozwoliły na opracowanie unikalnych formuł trzech postaci suplementu diety wspomagającego odbudowę tkanki chrzęstno-stawowej – Artresanu. Preparat ten zawiera w swoim składzie glukozaminę, która korzystnie wpływa na strukturę i funkcjonowanie chrząstki stawowej.

 

fot. panthermedia

Nie mamy władzy nad czasem, nie możemy także zmienić biegu życia i uniknąć starości, dlatego warto promować aktywną postawę prozdrowotną i dbać o stawy każdego dnia. Ruch i profilaktyczne przyjmowanie preparatów wzmacniających stawy może nam zapewnić sprawność i dobrą formę na długie lata.

(0)

Autor/autorzy opracowania:

  • Kostrzewa PR