
Borelioza, inaczej nazywana chorobą z Lyme, jest wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi, przenoszoną przez kleszcze. W okresie jesiennym, kiedy las jest ulubionym miejscem grzybiarzy i amatorów długich spacerów, warto dowiedzieć się więcej o tej chorobie.
JAK MOŻNA ZARAZIĆ SIĘ BORELIOZĄ?
Kleszcz pasożytuje na zwierzętach dziko żyjących w lesie, które są rezerwuarem Borrelia burgdorferii. Żywiąc się ich krwią, zakaża się bakterią. Człowiek, przebywając w miejscach występowania kleszczy, jest narażony na zainfekowanie bakterią. Statystyki pokazują, że odsetek zachorowań na boreliozę dramatycznie rośnie. W 2000 roku zgłoszonych zostało 2 tyś. przypadków, w 2009 roku liczba ta przekroczyła 10 tyś. Z danych epidemiologicznych wynika, że zakażone kleszcze bytują w całej Polsce.
Najwięcej zachorowań notuje się jednak w województwie podlaskim i warmińsko- mazurskim. Tam odsetek zachorowań na boreliozę jest dwukrotnie wyższy, niż w pozostałych województwach. Profilaktyka boreliozy polega jedynie na dokładnym osłonięciu całego ciała przed wejściem do lasu, a po wyjściu, sprawdzeniu czy żaden kleszcz nie wbił się w skórę. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty w sposób prawidłowy, tym mniejsze ryzyko zakażenia.
NIEPOKOJĄCE OBJAWY
Wczesne objawy boreliozy są bardzo różnorodne. Choroba może powodować szereg niespecyficznych objawów. Jedynym charakterystycznym symptomem zakażenia jest tzw. rumień wędrujący, choć i on nie pojawia się zawsze.
Czasami infekcja przebiega także bezobjawowo, dlatego warto być wyczulonym na wszelkie zmiany w samopoczuciu. ogólne symptomy: złe samopoczucie, objawy grypopodobne, zmęczenie, bóle mięśniowo - stawowe, gorączka skórne: charakterystyczna zmiana skórna pojawiająca się zazwyczaj wokół miejsca ugryzienia (tzw. rumień wędrujący - pojawia się zwykle po kilku dniach i może utrzymywać się do kilku miesięcy) neurologiczne: zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych, bóle głowy, sztywność karku, porażenia nerwów (najczęściej twarzy), bóle korzeniowe (tzw. korzonki), zaburzenia czucia, zapalenie mózgu stawowe: obrzęki i bóle stawów sercowe: zaburzenia rytmu serca, kardiomiopatia.
Późne objawy boreliozy to między innymi nawracające zapalenia stawów, niedowład kończyn, postępujące zapalenie mózgu, zaburzenia czucia, zmiany zanikowe skóry, ścieńczenie naskórka z widocznymi naczyniami krwionośnymi.
- Tagi:
- borelioza,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- etapy boreliozy,
- jak unikać kleszczy,
- wycieczka do lasu
Autor/autorzy opracowania:
- Euroimmun Polska Sp. z o. o., Informacja prasowa
Źródło tekstu:
- zdjęcia: ojoimages