Serwisy Medforum

Bariatria – ratunek dla chorych na otyłość

Walka z otyłością
Fot. ojoimages
Walka z otyłością
(0)

WHO – Światowa Organizacja Zdrowia – uznaje otyłość za globalną chorobę cywilizacyjną XXI w. Na świecie jest ok. 300 mln osób otyłych, w Polsce ten problem dotyczy co czwartego mężczyzny i co piątej kobiety.

Choroby serca, cukrzyca, zapalenie kości i stawów – to tylko część schorzeń, które towarzyszą otyłości. Przez nadmiar kilogramów cierpi nie tylko ciało ale i dusza. Otyłość może wywoływać depresję i kompleksy niższości. Który rodzaj dolegliwości jest bardziej groźny? Choroby mogące być wynikiem otyłości takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia serca, nerek, wątroby, nowotwory są częstą przyczyną śmierci.

Otyłość to drugi po paleniu papierosów powód zgonu, jakiego można uniknąć. Osób, które przegrały walkę z nadmierną tkanką tłuszczową jest o wiele więcej niż tych, które zmarły na raka piersi czy jelita grubego, razem wziętych. Lekarze szacują, że otyłość może skraca życie średnio nawet o 12 lat, czyli o 22%! Dodatkowe kilogramy są także odpowiedzialne za zwiększenie ryzyka depresji. Zasada ta działa również w drugą stronę – u osób, cierpiących na depresję rośnie prawdopodobieństwo otyłości.

Potwierdzili to duńscy naukowcy z Leiden University Medical Center1. Z danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie.

Baros – waga, iatrea – nauka

Bariatria to nauka o zaburzeniach masy ciała. W Polsce pierwsze operacje tego typu przeprowadzono na początku lat ’70. Obecnie zabiegi te są coraz częściej wykonywane, jednak wciąż daleko nam do Zachodu, gdzie taki sposób leczenia otyłości jest powszechnie stosowany, a co najważniejsze – akceptowany przez chorych, ich otoczenie, często finansowany przez Powszechne Ubezpieczenia Zdrowotne. Jedna z popularniejszych operacji polega na laparoskopowym zakładaniu regulowanej opaski (LAGB) na żołądek chorego. „Jest to przepasanie górnej części żołądka opaską wyłożoną mankietem napełnianym powietrzem, połączonym cewnikiem, który kończy się specjalnym korkiem/portem wszczepianym w powłoki brzuszne. Można stopniować napełnienie i ucisk opaski, regulując w ten sposób możliwości napełniania żołądka pokarmem” – wyjaśnia dr M. Śpiegowski z Centrum Medycznego Damiana. „Operacje bariatryczne typy LABG wykonujemy w naszej klinice od 10 lat. Cieszą się one znacznym zainteresowaniem, zarówno ze względu na swoją skuteczność, jak i niedużą uciążliwość dla pacjentów.

  

Pobyt w klinice po LAGB ogranicza się do jednego dnia, a liczba powikłań jest niewielka” dodaje chirurg. Drugim popularnym zabiegiem jest nieoperacyjne, endoskopowe zakładanie specjalnego balonu do żołądka, który jest wykonywany w CMD od 7 lat. Pobyt w Oddziale Dziennym po zabiegu wynosi kilka godzin.

Wskazania, przeciwwskazania

Głównym wskazaniem do wykonania operacji bariatrycznej jest zbyt wysoki BMI (wskaźnik masy ciała). „Za prawidłowy uważa się BMI w granicach 18,5-24,9, wyższy oznacza odpowiednio: 25 do 29,5 – nadwagę, 30 do 34,9 – otyłość I stopnia, 35 do 39,5 - otyłość II, 40 i powyżej – otyłość III stopnia, zwaną patologiczną lub chorobową” – wyjaśnia dr Śpiegowski. „Zabiegi bariatryczne dotyczą pacjentów, u których BMI przekracza 30, chociaż ostatnio w Polsce zarejestrowano odpowiedni balon, który można zakładać do żołądka już w nadwadze. Większe operacje z naruszaniem ciągłości przewodu pokarmowego wykonuje się u pacjentów z BMI powyżej 40” - dodaje. Lekarz odradzi operację pacjentowi, który ma za sobą inne zabiegi żołądkowo – jelitowe, wielokrotne operacje brzuszne, cierpi na zapalenia przewodu pokarmowego, owrzodzenia, nowotwory, zaawansowany wiek lub inne poważne schorzenia ogólne.

(0)

Autor/autorzy opracowania:

  • BrainJuice Group, informacja prasowa, zdjęcia: ojoimages